Správa budov stále připomíná 70. léta

Český startup BeiT buduje komplexní produkt, který přináší radikální proměnu správy bydlení a nemovitostí. Software společnosti představuje ucelený digitální ekosystém pro správu majetku, účetnictví a vzdáleného měření energií kombinovaný s vlastním hardwarem. Díky napojení na internet věcí, ERP, datové sítě a databázové systémy promítá do aplikace Bytové konto veškeré informace o nákladech na budovu a další údaje pro efektivnější správu nemovitostí. Výsledkem je přehledný systém vhodný pro nájemníky i vlastníky, ve kterém uživatelé naleznou podrobnosti o odečtech plynu, elektřiny, vody či dalších domovních poplatcích jako úklid, veřejné služby nebo internet. Díky principu inteligentních sítí Smart Grid pak software automatizovaně optimalizuje a reguluje například toky energií a pomáhá snižovat spotřebu celé nemovitosti.

„Jdeme s proudem odvážnějších startupů, které vertikálně integrují různé oblasti průmyslu, a současně přinášíme na trh inovace v energetické udržitelnosti. Správu budov chceme nejen vymanit ze 70. let a modernizovat, ale taky snižovat podíl celosvětových emisí, který generují budovy samotné. Budovy jsou totiž největším zdrojem skleníkových plynů. Podílí se na jejich tvorbě až 38 %. Rozhodli jsme se proto, že k softwarovému produktu přidáme hardwarovou podporu v oblasti měření a monitorování energií. Z pohledu zákazníka dodáváme kompletní změnu jeho byznysového modelu, kde dochází k transformaci z analogové na digitální společnost. Úspory na energiích, a tím i na tvorbě CO2, přitom mohou dosahovat až 30 %. To je skutečně zásadní číslo. Přitom tyto úspory nevyžadují zásadní investice,“ říká Miro Hachlinec, CEO BeiT.

Hybridní práce mění staré zvyky. Firmy sahají po agilních kancelářích

Život v kanceláři už není jako dřív. Fixní pracovní místa nahrazují sdílené prostory a hybridní práce odkudkoliv. To vyžaduje také nový přístup k řízení kanceláří. Efektivní správa pracovních prostor totiž není jen tak.

 

Doba se mění a kanceláře také. Zastaralým interiérům odzvonilo. Zaměstnanci si do práce už dávno nechodí jenom odsedět svých 8 hodin. Je to místo, kde lidé tráví velkou část dne. A proto by mělo být co nejpříjemnější. Správa kancelářských prostor je tak klíčovým faktorem ve spokojenosti zaměstnanců a prosperitě firem. Začíná převládat flexibilita a hybridní pracovní režim.

Agilní kanceláře jsou budoucnost

Sdílené kanceláře přináší novou pracovní dynamiku. Agilní kancelář slouží jako pracovní hub, není ale potřeba v ní každý den být. Zaměstnanci můžou pracovat tam, kde chtějí a využívat ty prostory, které zrovna potřebují. Prostě si zarezervují pracovní místo, zasedačku nebo parkovací místo podle vlastních potřeb.

 

Sdílené prostory pomáhají společnostem adaptovat se na nové pracovní podmínky. Řadě zaměstnavatelů už tolik nezáleží na tom, odkud zaměstnanci pracují. Mohou kombinovat práci z kanceláře a home office podle svých potřeb. Zvládnou tak lépe sladit pracovní a osobní život. Firmy zase platí pouze za ty prostory, které opravdu využívají.

Bezpečný návrat do kanceláří

Přístup k návratu na pracoviště se liší. Některé společnosti chtějí, aby jejich zaměstnanci trávili část týdne v kanceláři. Jiné zase dávají pracovníkům možnost, ať si vyberou sami, co jim nejlépe vyhovuje. Jedno je ale jisté – práce v kanceláří už nebude jako dříve.

 

Aby se zaměstnanci mohli vrátit v klidu zpátky do kanceláří, musí zaměstnavatelé vytvořit komfortní pracovní podmínky. Správné pracoviště motivuje zaměstnance k vyšší produktivitě a mohlo by je dělat šťastnými. Udržitelná organizace začíná v hlavě a končí u stolu a v kartotékách. Dobře organizované pracoviště nejen podporuje efektivitu a zvyšuje kariérní příležitosti, ale může výrazně snížit hladinu stresu a získat čas na zahájení nových projektů nebo převzetí nových úkolů.

Chytrý pomocník pro správu kanceláří

EBC Services s.r.o. je úspěšná společnost na pronájem a správu budov. Firma se stará o více než 25 kancelářských komplexů v 5 zemích světa. Mít všechno pod kontrolou není jednoduché. S příchodem pandemie navíc musela, stejně jako řada dalších, řešit efektivní správu prostor.

 

Firma chtěla zavést hybridní model fungování takovým způsobem, aby ho mohla efektivně řídit. Zároveň se snažila snížit provozní náklady a zavést pořádek na pracovišti. Aby toho dosáhla a mohla fungovat i během pandemie, vybrala si produkt Bookigy od společnosti Unicorn pro rezervaci a správu pracovních míst.

Bookigy je plně responzivní řešení, které funguje na všech běžných zařízeních. Aplikace běží v cloudu, proto k ní mají uživatelé přístup kdykoliv a odkudkoliv. Co všechno umí? Díky systému si mohou zaměstnanci během pár kliknutí rezervovat pracovní či parkovací místa nebo zasedací místnosti. Manažeři zase mají k dispozici přehledné reporty s detailními informacemi o využití kancelářských prostor.

Řídit kancelář efektivně můžete i vy

Aplikace umožnila EBC Services s.r.o. zavést model flexibilních pracovních míst a úspěšně začít využívat model hybridní práce. Produkt pomohl manažerům dosáhnout výrazné úspory provozních nákladů a podpořil práci v agilních týmech. Bookigy momentálně využívá v rámci EBC 2 500 uživatelů a jejich počet poroste. Společnost totiž plánuje otevírat další pobočky, kde bude online rezervační systém využívat k efektivnímu chodu kanceláří.

 

Efektivní správa kanceláří může být fuška, ale rozhodně se vyplatí. Pokud vás téma zajímá více, určitě byste si neměli nechat ujít bezplatný webinář „Jak na efektivní správu kanceláří a peněženky“. Kromě úspěšného příběhu EBC Services s.r.o. se dozvíte také, jak snížit provozní náklady na pracovní místa, jak zavést hybridní model práce nebo jak v dnešní době motivovat zaměstnance chodit do kanceláří. Webinář proběhne 24.5. od 14:00 a registrace je zcela zdarma.

 

PR

Kärcher nabízí řadu produktů na bateriový pohon

Bateriový pohon je trendem současnosti a získává si stále větší oblibu v různých oblastech použití. Společnost Kärcher, která nabízí bateriové produkty ve svém portfoliu více než 30 let, disponuje také širokou nabídkou AKU techniky určenou pro profesionální úklid či údržbu a úpravu zeleně.

Kdo se rozhodne používat bateriovou techniku, má dnes již velký výběr v oblasti produktů pro dům a zahradu v řadě Kärcher Home & Garden. S bateriovým programem Kärcher Battery Power+, výhradně připraveným pro potřeby profesionálů, je možné vybírat mezi produkty určenými pro profesionální úklid či údržbu a úpravu zeleně. Je k dostání ve dvou platformách (18 V nebo 36 V) a srdcem samotných baterií jsou lithium-iontové články, které dodávají ten správný výkon pro každé zařízení.

Baterie Battery Power a Battery Power+ jsou navrženy pro co nejefektivnější využití. Jsou odolné proti nárazu, vodotěsné (IPX5), mimořádně výkonné a až o 50 procent rychleji nabité než lithium-iontové baterie běžně dostupné na trhu. Je tedy možné využít jednu baterii pro celé portfolio AKU pomocníků. Vestavěná elektronika se neustále stará o stav baterie a dokáže zamezit jejímu přetížení, přehřátí, nebo naopak hlubokému vybití. Baterie jsou vybaveny přehledným LCD displejem a technologií reálného času, díky které je vždy vidět aktuální kapacita baterie v procentech, během práce je na displeji zobrazen zbývající čas výdrže baterie v závislosti na připojeném zařízení a při nabíjení zbývající čas do plného dobití baterie, to vždy na minutu přesně.

 

Bateriová zahradní technika pro zeleň, parky a komunální využití

Kärcher disponuje komplexní nabídkou profesionální zahradní techniky s bateriovým napájením a 36V technologií. Tyto stroje nabízejí stejně silnou alternativu k zařízením poháněných benzinovým motorem i v segmentu péče o zeleň, parky a čistotu obcí a měst. Navíc mají nulové CO2 emise, nižší vibrace, nižší náklady na údržbu a jsou připraveny k provozu během pár sekund. Další výhodou je jejich nižší hlučnost, která se osvědčí při používání v oblastech citlivých na hluk jako jsou např. obytné oblasti, okolí škol a nemocnic.

V nabídce Kärcher najdete aktuálně robustní sekačku s ocelovou žací konstrukcí LM 530/36, výkonnou, ale zároveň lehkou strunovou sekačku LT 380/36 nebo křovinořez BCU 260/36, který dokáže bez námahy řešit náročné úkoly jako je odstraňování tvrdého porostu. Dále pak ergonomickou řetězovou pilu (CS 400/36), fukar na listí LB 930/36 Bp a fukar na listí pro nošení na zádech 1060/36 Bp, oba s prakticky žádnými vibracemi. V neposlední řadě pak také multifunkční nářadí: zahradní nůžky MT CS 250/36 s kompaktní konstrukcí pro bezpečnou a přesnou péči o stromy, pohodlný plotostřih na živé ploty MT HT 550/36 nebo hnací jednotku, která může mít k sobě namontované různé konce a je využitelná pro různé úkoly s jediným strojem.

Celou řadu profesionální zahradní techniky najdete na www.karcher.cz.

Naším cílem je být blíže zákazníkům

Společnost ATALIAN CZ s.r.o. je součástí francouzské skupiny ATALIAN (dříve TFN-GROUPE), která byla založena v roce 1944. Na českém trhu působí ATALIAN od roku 2008, po odkupu majoritního podílu ve společnosti JANA s.r.o.

 

Od listopadu loňského roku má ATALIAN CZ nového generálního ředitele Daniela Digoně, kterého vyzpovídal časopis Facility Manager.

 

Jaké cíle jste si stanovil ve své nové funkci?

Cílů máme více, ale ten hlavní – i můj osobní – je zaměřit se na kulturu firmy. Vytvářet prostředí, aby se u nás lidé cítili dobře a odcházeli z práce spokojení. Jsme firma, která poskytuje služby, a služby jsou o lidech. Jedině v prostředí, kde se zaměstnanci budou cítit dobře, budou moci poskytnout kvalitní službu, aby byl zákazník spokojený. A aby dělali nejen to, co je nezbytně nutně třeba, ale i krok navíc. Hlavní finanční cíl nás i celé skupiny je růst. Já k tomu přidávám ještě profitabilní růst, protože růst za každou cenu nemusí být vždy efektivní. Chceme se zaměřit na získávání nových zákazníků, rozvoj služeb u těch stávajících, ale takovým způsobem, aby to mělo přidanou hodnotu pro klienta i pro nás.

 

Ten soft cíl je velmi hezký. Jaké máte konkrétní nástroje nebo kroky, jak toho dosáhnout? Čím jste začali a jak budete pokračovat?

Stanovili jsme si tři hlavní oblasti, které se týkají firemní kultury: důvěra, spolupráce a disciplína. Důvěry je možné dosáhnout prostřednictvím transparentnosti. Pro nás to mj. znamená, že budeme se zaměstnanci komunikovat velice otevřeně o čemkoli, co se děje. Tedy nejen o tom dobrém, ale i o tom špatném. Mám zkušenost, že nejlepší je říkat věci na rovinu, tak jak to je, bez pohádek kolem. Druhá věc je kultura spolupráce, tj. vytvořit takové prostředí, aby si lidé vzájemně pomáhali. Ve velkých firmách se často stává, že oddělení jsou separovaná, existují mezi nimi bariéry. Provoz, obchod, finance – každý si hraje na svém písečku a nekomunikuje s ostatními. Naším cílem je vytvořit prostředí, kde spolu budou lidé komunikovat otevřeně. Proto jsme zavedli systém porad, které se nekonají jen v rámci jednotlivých oddělení, ale napříč všemi odděleními. Také je u nás velice důležitá oblast provozu a obchodu. Obchod má na starosti získávání nových zákazníků a provoz stávající zákazníky nebo kontrakty. Tato oddělení mají někdy rozdílné zájmy, tyto dva světy se snažíme propojit, proto se minimálně jednou týdně bavíme o potenciálních obchodních příležitostech a snažíme najít společný cíl provozu i obchodu. A pak tam je ještě disciplína. To slovo samo o sobě je nepopulární, ale já jsem přesvědčen o tom, že jedině disciplína je to, co odlišuje úspěch od průměru. Naše služby nejsou o tom, že uděláte jednu velkou dobrou věc. Ale o tom, že děláte hodně malých věcí, které nejsou na první pohled vidět, ale děláte je každý den. A k tomu je potřeba disciplína.

 

Jak se dají sdílet informace v tak velké firmě, jako je Atalian?

To je jedno z úskalí, která řešíme. Máme přes 2 000 zaměstnanců, ale pouze 300–400 e-mailových schránek, které využívají jen manažeři. Proto dostat informace ke všem zaměstnancům je poměrně složité. Snažíme se komunikovat se skupinou manažerů a žádáme je, aby sdíleli informace dál. Kromě toho jednou měsíčně pořádáme komunikační mítink pro skupinu, kterou jsme nazvali Top 50, tj. 50 zaměstnanců, kteří nejvíce ovlivňují chod firmy. A pak máme systém týdenních a měsíčních porad.

 

Vypadá to, že všechny tyto kroky máte dobře promyšlené…

To sice ano, ale jsme pořád na začátku. Jsem ve funkci teprve od listopadu, takže některé věci jsme víceméně spustili, běží druhý nebo třetí měsíc.

 

Výměna na postu generálního ředitele nebyla jedinou personální změnou v Atalianu. K jakým dalším změnám v klíčových pozicích došlo?

Změn jevíce, máme v podstatě kompletně nový management. Od ledna 2022 nastoupil nový obchodní ředitel a staví si obchodní tým. Další změny probíhají v provozu a divizi energy. Věřím, že všechny změny budou k lepšímu, měly svůj důvod, ale zatím je ještě brzy na hodnocení. Ke změnám došlo hlavně proto, že jsme chtěli vytvořit přátelské prostředí, kde spolu lidé nebudou bojovat, ale budou hodně intenzivně spolupracovat. Dalším důvodem bylo to, že se Atalianu v posledních letech nedařilo růst a vzdálili jsme se zákazníkům. Doufám, že s novým vedením se to povede.

 

Co bylo podle vás příčinou toho, že společnost nerostla?

Příčin bude víc. Určitou roli v tom sehrál i covid, hodně tendrů se buď zrušilo, nebo odsunulo. Dalším důvodem byly neinovované služby v tradiční podobě, i když naše odvětví není až tak „sexy“. Schopnost inovovat je velice potřebná. Když jsem se potkával s klienty, říkali mi, že od nás dlouhé roky neviděli nic nového, proto třeba zkusili někoho jiného, kdo je zaujal víc. Třetím důvodem je komunikace. Spousta zákazníků mi říká, že Atalian v určitém okamžiku přestal komunikovat, nebo se často měnili partneři pro komunikaci, takže klienti měli pocit, že nedostávají takovou péči, jakou očekávají nebo potřebují.

 

Atalian nyní prochází spoustou změn. Dotknou se nějak zákazníků?

Především chceme se zákazníky lépe komunikovat – nejen na úrovni provozního manažera, který má konkrétní zakázku na starosti a je v kontaktu se zákazníkem často. Každý klient by měl mít svého stabilního partnera z managementu společnosti, tzv. key account managera, jemuž může kdykoli zavolat kvůli řešení jakéhokoli problému. Chceme být také více proaktivní. Každý partner či manažer zakázky by měl s klientem aktivně komunikovat, scházet se s ním, zjišťovat, zda je spokojený, jestli má nějaké další požadavky, abychom mohli službu dále rozvíjet. Naším cílem je tedy zkvalitnění komunikace s klienty a zvýšení úrovně vztahů se zákazníky.

 

Budete nějakým způsobem upravovat nabídku služeb?

Částečně ano. Respektive se budeme snažit služby zkonsolidovat. Atalian historicky nabízel velice široké portfolio služeb, víceméně dělal všechno. My se chceme soustředit hlavně na to, o čem si myslíme, že v tom můžeme být dobří. Když se mě ptají naši provozní manažeři a obchodníci, co vlastně budeme dělat, tak jim odpovídám: Položte si otázku, v čem můžete být nejlepší na světě. Člověk nemůže být nejlepší ve všem. Pro nás je to hlavně integrovaný facility management.

 

Takže to bude teď vaše základní náplň a ostatní služby budete outsourcovat?

Ne úplně, spíše jde o naši obchodní strategii do budoucna, na co se chceme soustředit při nových tendrech. Kompetence, které máme, si ponecháme a budeme je dále provozovat a rozvíjet podle přání zákazníků.

 

Náš rozhovor se odehrává poslední únorový den, kdy pokračuje konflikt na Ukrajině. Vím, že Atalian zaměstnává mnoho ukrajinských pracovníků. Jak to pociťujete ve firmě?

V první řadě určitě pociťujeme potřebu pomoct, protože mnoho našich pracovníků a spolupracovníků je ukrajinské národnosti. Proto hledáme cesty, jak našim zaměstnancům a jejich rodinám ulehčit situaci. Měli jsme kvůli tomu hned v pátek minulý týden mimořádnou poradu. Domluvili jsme se na krocích, jak můžeme a chceme pomoci. Pro uprchlíky nabízíme hmotnou pomoc a zaměstnání, asistenci po příchodu v rodném jazyce a mnozí zaměstnanci nabídli i ubytování. Z jedné krize jsme se bohužel přesunuli do další, protože poslední rok se řešili v krizovém režimu záležitosti ohledně covidu, ať to bylo testování zaměstnanců, nebo výpadky v důsledku karantény nebo izolace. Teď ze dne na den řešíme potenciální rizika na zakázkách, protože nevíme, co se bude dít dále a kam až budou růst ceny energií.

 

Může tato krize nějak ovlivnit existující zakázky, pokud nastane absence pracovníků, mužů, kteří budou muset nastoupit do armády? Jak byste tuto situaci řešili?

Připravujeme různé plány a scénáře. 80 % našich pracovníků jsou ženy, takže tam velké riziko nehrozí. Máme ale i zakázky, které jsou postaveny vyloženě na těžší práci mužských pracovníků. Tam připravujeme varianty, jak to řešit.

 

TEXT Martina Kymrová, FOTO David Bruner

Nejnovější trendy zeleně podle M2C

Zeleň je pro většinu z nás ve městech nedostatkovým zbožím. Lidé vyhledávají stále častěji zelené zóny v parcích, ve vnitroblocích obytných domů, ale stále více i v kancelářských budovách.

Ve venkovním prostředí či na terasách vznikají zelené relaxační zóny, kam v průběhu pracovního dne přicházejí zaměstnanci načerpat síly. V období obrovské konkurence a boje o zaměstnance se tak firmy v zelených benefitech doslova předhánějí a chtějí si přenést kus přírody k sobě do „baráku“.

Hlad po zeleni

Útěk k zeleným plochám je do jisté míry dán i dnešní uspěchanou dobou. „Z mého pohledu lidé málo chodí ven do přírody. Doba je hektická, člověk je od rána do večera v práci a nemá čas zajet ven do přírody,“ říká Tomáš Kováčik, specialista M2C na údržbu zeleně, a jako příklad uvádí: „V současnosti převažuje turistika v obchodních centrech. Mají tam dětské koutky s bohatou interiérovou zelení. Rodiče mohou dát dítě doslova do krásné přírody pod střechou a v klidu si nakoupit.“ Není to opravdová příroda, ale jak již bylo řečeno, žijeme v hektické době.

 

Environmentální projekty mají zelenou

 Mnoho firem je zaměřeno na ekologii. Je to dáno snahou chránit a nepoškozovat životní prostředí, a proto jsou v kurzu environmentální projekty.

Některé velké závody se snaží budovat plochy upravené a navržené tak, aby tam byly včely, zajíci, hmyzí hotely, prostě doslova přírodní biotop. Trendem je mít rovněž na určitém procentu plochy luční trávu vytvářející přirozené pr

ostředí hmyzu, včelám či ptactvu.

„Pokud nás o to klient požádá, dokážeme to udělat. Někteří z nich nás třeba v této souvislosti žádají o vybudování ploch s ptačími budkami, vysetí vhodného osiva, lučních trav a o následnou údržbu,“ říká Tomáš Kováčik. A dodává: „Klienta upozorníme na způsob údržby, četnost sečení trávy s ohledem na ptactvo, včelstvo apod. Klienti někdy požadují volbu travin, rostlin a stromů na místech, která pro to nejsou vhodná. Na nás pak je, abychom jim vysvětlili a zdůvodnili, proč to tak nejde.“

Profesionální stroje

M2C se specializuje na profesionální údržbu zeleně. Používá např. stroj značky VENTRAC, který patří k nejlepším v daném oboru a v České republice jej má pouze pár firem. Lze jej využít takřka na všechno a má výbornou svahovou dostupnost. Je to stroj pro komplexní celoroční údržbu od sekání trávy přes odstraňování listí z travnatých ploch, ořezávání okrajů trávníků, odstraňování drnů nebo zkracování živých plotů až po přípravu půdy, využití jako fréza, kartáč či sněhová fréza. Celoroční využitelnost je z pohledu zaměření firmy velice důležitá.

V M2C používají také rotační sekačku na vzduchovém polštáři vhodnou pro sekání těžko dostupných strmých svahů.

M2C navázala spolupráci se společností ITTEC s. r. o., která se dlouhodobě zabývá poradenstvím, servisem a prodejem profesionální techniky renomovaných značek pro údržbu zelených ploch, závlahových systémů a osvětlovací techniky. Na trhu je tato firma vysoce hodnocena díky své profesionalitě.

 

Trendy v oblasti zeleně

Hlavním trendem v projektování zeleně v interiérech i exteriérech  je důraz na maximální jednoduchost údržby a stylový minimalismus. Mezi hlavní trendy patří mj. zelené střechy. Jejich obliba stále roste, neboť mnozí lidé pochopili, že tyto střechy fungují jako přírodní klimatizace a v horkých dnech dokážou snížit teplotu až o 8 °C. Princip zelených ploch spočívá v odpařování vody uložené ve vegetační střeše a v odebíraní tepla z okolí. Tudíž se okolí díky odpařování vody ochlazuje.

Příbuzné jsou i zelené fasády, které fungují na stejném principu ochlazování vzduchu jako zelené střechy.

 

Trendy v pokojových rostlinách

 

Kokedama

Tímto názvem se označuje tradiční japonský způsob pěstování rostlin. Do češtiny lze kokedamu přeložit jako „koule ze zeminy obalená mechem“. Tento způsob je snadnější alternativou ke známějším bonsajím. Kokedamy je možné zavěsit v interiéru. Dá se tedy hovořit o moderní, umělecké formě, která neobvyklým způsobem prezentuje rostliny. Také v českých interiérech si kokedama postupně nachází své místo. Co se týká četnosti zálivky, záleží na konkrétním druhu rostliny.

 

Řasokoule

Jde o vzácný druh vodní řasy. Její domovinou je severní polokoule, kde se přirozeně vyskytuje. Řasokoule je vodní rostlina, která se skládá ze spousty řasových vláken, které ji drží pohromadě. Roste většinou dokulata. Nejlépe se jí daří ve skleněných nádobách, kam může přirozeně dopadat denní světlo. Řadí se mezi jedny z nejméně náročných rostlin na planetě. K životu jí stačí jen vyměňování vody a světlo. Proto jsou výborné např. do kanceláří, kde díky svému neobyčejnému vzhledu lichotí každému oku.

 

Zavěšené tilandsie

Tilandsie jsou rostliny, které nebudou potřebovat moc vaší pozornosti. Jsou velmi nenáročné. Stačí jim jen občas mírná zálivka nebo rosení a můžete je nechat žít vlastním životem. Původem jsou tyto rostliny z Jižní Ameriky. Lze je pěstovat v závěsných nádobách, které působí velmi vzdušně a moderně.

 

Makramé neboli vyplétané květináče

Jde o velmi populární a moderní techniku vyplétaní květináčů, do nichž se vkládají pokojové rostliny. Jednotlivé provázky se splétají v uzlíky, na které lze přidávat např. korálky. Tato technika byla oblíbená v 70. letech, nyní se vrací mezi trendy a můžeme se s ní setkávat v moderních interiérech.

 

Hmyzí hotely

Každý rok ve světě zmizí 2,5 % z celkového objemu hmyzu. Pokud by úbytek hmyzích druhů stále pokračoval stejným tempem, do 100 let by hmyz úplně vyhynul. K jeho zániku dochází v důsledku zemědělství a používání chemických pesticidů, které hmyz hubí. Proto si lze všimnout, že z luk a hájů zmizelo velké množství motýlů, včel, čmeláků i pestřenek.

Proto se zakládají tzv. hmyzí hotely nebo domečky pro brouky. Hmyzí hotely poskytnou broukům důležité přístřeší, ochranu před zimou i deštěm. Také jim nabídne poklidné místo, kam mohou naklást vajíčka, z nichž se vyvinou larvy a postupem času noví jedinci. Hotel pro hmyz vypadá jako domeček či budka o několika patrech. Do jednotlivých pater se rozmístí polínka tvrdého dřeva s malými otvory, v nichž se může hmyz uhnízdit. Pro stavbu hmyzího hotelu lze využít bambus, slámu, suchou trávu, mech, šišky atd. Každé patro bývá z jiného materiálu a různě velké. Domeček by měl být situován na klidné a suché místo.

 

Vizualizace a řešení M2C na míru

„Klientovi dokážeme nabídnout řešení na míru,“ říká Tomáš Kováčik. Dále upřesňuje: „Navrhujeme koncept a staráme se o údržbu jeho zelených ploch. Zaměřujeme se ale i na obchodní a byznys centra, kde zajišťujeme údržbu, závlahu a víceméně celý servis. Mezi naše klienty, kterým poskytujeme dlouhodobě služby úpravy zeleně, patří i společnosti T-Mobile, ASPIRA Business Centre, Toyota Kolín a Mondi Štětí.“

Podle Tomáše Kováčika je důležité respektovat představu klienta: „Čím více informací máme, tím samozřejmě lépe. Můžeme je totiž promítnout přímo do návrhu 3D vizualizace a touto formou klientovi prezentovat podobu projektu po jeho realizaci. Vždy vycházíme z jeho zadání, popřípadě hledáme společně vhodné řešení, protože ne všechny požadavky je možné nebo vhodné realizovat. Například v Toyotě Kolín nás požádali o vysetí okrasných záhonů. Navrhli jsme jim výsadbu tak, aby korespondovala s tradičním zahradním stylem krajiny, odkud značka Toyota pochází. Z kombinace výsadby byli nadšeni. Vždy je třeba vědět, co se klientovi líbí a co má rád. Následně mu pošleme k vyjádření návrh vizualizace. Po odsouhlasení následuje návrh cenové nabídky a poté realizace.“

Pro vytvoření dobrého návrhu je zásadní zadání klienta, osobní konzultace, obhlídka charakteru místa, budovy a okolí, zda jde o exteriér nebo interiér apod. Dále je třeba znát, kde se nachází připojení na vodu, jakým způsobem se bude zavlažovat, jaká bude četnost údržby, zda se bude trávník sekat či nikoli, zda je tam stín, polostín, nebo zda jde o suché stanoviště. Tomu všemu je třeba přizpůsobit skladbu a charakter výsadby rostlin a trav. Aspektů je dlouhá řada…

„Většina klientů dá na naše doporučení. Je naším úkolem klienta přesvědčit a zdůvodnit navrhované řešení tak, aby konečný výsledek byl v harmonií s přírodou, splnil daný účel a vedl ke spokojenosti klienta,“ uzavírá Tomáš Kováčik.

 

TEXT Red FOTO Archiv M2C