Daikin nabízí energeticky úsporná řešení pro všechny segmenty.

Společnost Daikin byla založena před téměř 100 lety v Japonsku a nyní působí ve více než 145 zemích světa. zastoupení v České republice vzniklo v roce 1992.

Prostřednictvím svých partnerů, jejichž síť se neustále rozšiřuje, dodává Daikin tepelná čerpadla, zásobníky teplé vody, čističky vzduchu, klimatizační jednotky, fan-coil jednotky, chladicí jednotky – a to pro bytové domy, komerční sféru i pro průmyslovou sféru. Více nám sdělil Vladimír Steiner, generální ředitel Daikin Airconditioning Central Europe – Czech Republic spol. s r.o.

Rok 2022 je ve znamení zdražování energií. Jak budete hodnotit letošní sezonu?

Energetická krize vyvolává v tuzemsku dosud nevídaný zájem o tepelná čerpadla. Do jejich dynamicky rostoucích prodejů se promítají silné obavy z nedostatku plynu a zvyšujících se cen, v důsledku čehož se majitelé nemovitostí snaží dosáhnout maximální energetické efektivity a soběstačnosti. Daikin je od roku 2019 jedničkou v segmentu tepelných čerpadel. S 25% nárůstem obratu ve fiskálním roce 2021 (duben 2021 – březen 2022) zaznamenala společnost Daikin Europe desátý rok růstu v řadě. Byl to rok rekordní (s obratem 4,3 mld. eur). Co se týká prodejů tepelných čerpadel pro rezidenční projekty u nás, jsme v letošním roce na 250 % oproti stejnému období v loňském roce. Česká republika, která je součástí regionu Daikin Central Europe, tedy k nárůstu obratu podstatně přispěla. Roste také zájem o vytápění klimatizačními jednotkami. Prodej našich splitových klimatizačních jednotek v letošním roce vzrostl o 40 % a řešení multisplit, kdy je k jedné vnější jednotce připojeno až pět jednotek vnitřních, vzrostl v porovnání s loňským rokem dokonce o 52 %. K zájmu o multisplit řešení přispělo také představení klimatizace Multi+, která dokáže efektivně chladit nebo vytápět až tři místnosti a navíc ohřívat v zásobníku teplou vodu. Pro malé a střední domácnosti představuje kompletní řešení s možností snížit náklady na energie. A pokud jde o naše komerční řešení, i zde jsme zaznamenali významný nárůst prodejů. Daikin nabízí energeticky úsporná řešení pro všechny segmenty Brněnská továrna Daikin, kde se staví nová hala.

Můžete uvést některé úspěšné projekty či zakázky v tomto segmentu?

Jde o projekty, které se plánují delší dobu, než po jakou čelíme energetické krizi. Za všechny provedené v poslední době bych jmenoval např. bleskovou výměnu chillerů ve společnosti Zentiva, vytápění a chlazení pro zelenou budovu The Flow Building na Václavském náměstí či budov Via Una v ulici Na příkopě v Praze nebo zapojení společností Toyota Motor Manufacturing Czech Republic a Zaměstnanecká pojišťovna Škoda do našeho programu oběhového hospodářství „L∞P by Daikin –Recover – Reclaim – Reuse“, který ročně (celosvětově) ušetří 250 000 kg nových chladiv, čímž snižuje dopad našeho odvětví na životní prostředí.

Komunikace s architekty a projektanty je nedílně spojená s vaší nabídkou. Jakou formou probíhá? Rezonuje téma BIM?

O architekty a projektanty se snažíme pečovat ze všech stran. Samozřejmostí jsou knihovny pro všechny obvyklé plánovací softwary včetně BIM na našem webu, softwary pro výběr a návrh jednotek Daikin a pomocnou ruku jsou vždy schopni nabídnout také naši interní technici a projektanti. Architekty a projektanty pravidelně bereme také na prohlídky českých i zahraničních referenčních projektů nebo do výroby, kterou máme v Plzni a Brně. V neposlední řadě poskytujeme širokou síť spolehlivých montážních a servisních partnerů. Dostupné náhradní díly garantujeme po celou dobu životnosti našich výrobků. Stále hledáme nové možnosti spolupráce a komunikace s touto cílovou skupinou. Podíleli jsme se také na průzkumu mezi architekty, který nám přinesl potřebné tipy, jak na to.

Škála vašeho sortimentu je opravdu široká – do rodinných domů, kanceláří, průmyslových objektů, hotelů a nákupních center. Který segment považujete letos za klíčový? Kam budete převážně cílit v příštím roce?

V letošním roce zaznamenal boom zejména rezidenční sektor, s podobnou poptávkou počítáme i v dalších letech, proto také investujeme do rozšíření našich výrobních kapacit pro tepelná čerpadla. Nedávno jsme oznámili investici 50 mil. Eur do nové výrobní haly v Brně, investujeme také v Německu, Polsku či Belgii, a to nejen do výroby, ale také do vývoje.

Které vaše produkty považujete za „top“? Například o který typ výrobků je mezi klienty největší zájem?

Z výrobků pro rodinné domy a byty bych jmenoval naše tepelná čerpadla Altherma třetí generace. Vyhrávají ceny za design, jsou spolehlivá a mají vysokou účinnost. Je to takové rodinné stříbro. Komerční výrobky jsou pro nás z pohledu celkového objemu příjmů samozřejmě velmi důležité. Nechci být neskromný, ale Daikin dal celé kategorii výrobků pro chlazení a vytápění velkých komerčních budov jméno – VRV systémy, když jsme před 40 lety přišli s variabilní regulací objemu chladiva, která zákazníkovi (správci budovy) umožňuje odděleně regulovat klima v různých zónách, místnostech nebo v jednotlivých podlažích, a tím spoří energii. Tyto systémy se vyznačují vysokou účinností a flexibilitou při návrhu i instalaci. Letošní novinkou je VRV 5 se zpětným získáváním tepla, který má o 13 % vyšší sezonní účinnost ve srovnání s předchozí generací. Je ideálním řešením pro chlazení a vytápění projektů, kde je prioritou Instalace chilleru ve společnosti Zentiva. Projekt formou All in One.

INTEGROVANÝ FM dopad na životní prostředí včetně těch, jejichž cílem je dosáhnout akreditace BREEAM, LEED nebo WELL. A když jsme u toho chlubení, nové VRV systémy pracují s chladivem R-32, které vyvinul také Daikin. Toto chladivo je nejen efektivnější z pohledu přenosu tepla, ale má také o dvě třetiny nižší potenciál globálního oteplování (GWP) než chladivo R410A. Tyto parametry umožňují snížení náplně chladiva o 15 % a menší průměry potrubí. Záměnou chladiva dochází ke snížení přímých emisí CO2 až o 71 %. Chladivo R-32 je jednosložkové chladivo. Podporuje cirkulární ekonomiku, protože se snadno regeneruje a recykluje.

Zákazníkům a facility managementu nabízíme také řadu servisních služeb, jako např. zapůjčení chladicích jednotek. Letos koncem léta jsme například společnosti Škoda Energo zapůjčili na dobu necelých dvou měsíců chillery Daikin. To jim umožnilo bez problémů a přerušení výroby překlenout dobu potřebnou k opravě stávajících chladicích zařízení v prostorách areálu lakovny v Mladé Boleslavi. Pomáháme také se zhodnocením stavu zařízení a navrhujeme řešení modernizací, oprav nebo obměn zařízení. Vždy se snažíme nabídnout zákazníkovi komplexní řešení All in One. Má to pro něj řadu výhod – nejen smlouvu s jediným dodavatelem, kterým je Daikin, a tedy jednu záruku a jeden servis, ale třeba také bezpečný vzdálený monitoring a správu budovy, pomoc se zelenou certifikací budov atd.

Řešíte propojení vašich produktů s ostatními smart komponenty v objektech vlastním systémem, nebo spolupracujete s výhradním dodavatelem?

Naše zařízení dokážou komunikovat i se systémy jiných dodavatelů prostřednictvím řady WLAN adaptérů pro různé běžně používané smart systémy. Tepelná čerpadla a klimatizace Daikin je také možno regulovat pomocí aplikace Daikin ONECTA připojené k WLAN síti z chytrého telefonu včetně vytváření provozních režimů, sledování spotřeby energie na denní, týdenní nebo roční bázi. Aplikace také umožňuje integraci produktů a služeb třetích stran přes IFFT.

Jak se chystáte reagovat na situaci v době, kdy se ekonomika propadá do krize? Jak se to odrazí v nabízeném sortimentu? Je to společná filozofie s investory, kteří usilují o certifikaci budovy?

Daikin má dlouhodobou strategii FUSION25. Sázíme na obnovitelné zdroje energie, které se v kontextu aktuální situace jeví jako výhodné nejen z hlediska udržitelnosti a ochrany klimatu, ale také z hlediska energetické nezávislosti a úspor. Obojí je samozřejmě v zájmu developerů, investorů či majitelů staveb, ale také správců komerčních budov – facility manažerů. Najít jednoho spolehlivého parťáka, který se vám postará kompletně o všechno od revize stávajících systémů chlazení a vytápění a doporučení nějaké optimalizace přes návrh řešení a úspor po samotnou realizaci i následný servis (v celém segmentu HVAC-R) není u nás tak jednoduché.

TEXT Arnošt Wagner FOTO Alena Pošíková a archiv Daikin

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *