Základní funkci klimatizace samozřejmě známe z vlastní zkušenosti dobře – fouká studenější vzduch do místnosti a činí tak pobyt v teplých dnech snesitelnější. Před pořízením klimatizace je nicméně důležité si položit otázku, zda nějak nedokážeme zabránit vniknutí tepla do prostoru, ve kterém pobýváme. Pokud tomu zabráníme, ušetříme značné peníze za pořízení i provoz. Mezi hlavní možnosti clonění patří venkovní žaluzie nebo rolety, které výrazně brání vstupu tepla do místnosti. Můžeme také zkusit reflexní fólie nebo nové přesklení s menším průnikem tepla.

Pokud jsme si jisti, že  ohřívání vnitřních prostor nedokážeme zabránit vhodným cloněním, zbývá nám klimatizace. Je třeba rovnou zmínit, že klimatizace není to samé jako ochlazovač vzduchu, který celkovou teplotu vzduchu nikdy nemůže snížit. Existují dva základní druhy klimatizací, které se významně liší v ceně i účinnosti: tzv. split jednotky a mobilní klimatizace. Split jednotky se skládají minimálně ze dvou jednotek: venkovní a vnitřní jednotky. Tento typ klimatizace je účinný, ale nákladný na investici a provoz. Split klimatizace také vyžaduje odborný návrh a montáž.

Opakem jsou mobilní klimatizace, které známe jako bedny na kolečkách s jednou trubkou odvádějící teplo pryč (obvykle z okna). Mobilní klimatizace mají sice přijatelnou cenu, ale jsou o poznání méně účinné. Jejich provoz je také celkově hlučnější a výkonově jsou omezené. Specifickým typem jsou nástěnné klimatizace bez venkovní jednotky, které jsou o trochu účinnější než mobilní klimatizace. Na fasádě mají dva vývody pro nasávání venkovního vzduchu a pro vypouštění tepla ven. Jednotlivé typy a vlastnosti shrnuje tabulka.

Typ spotřebiče Účinnost Provozní náklady Hlučnost Snížení teploty
Mobilní klimatizace, jedna jednotka 1 vývod nízká vysoké střední až vysoká reálné
2 vývody, nástěnné bez venkovní jednotky nízká až střední střední až vysoké střední reálné
Split klimatizace, dvě a více jednotek střední až vysoká střední až vysoké nízká až střední reálné
Ochlazovač vzduchu nízké dle typu pocitové
Ventilátor nízké dle typu pocitové

Porovnání jednotlivých druhů klimatizací, ventilátorů a ochlazovačů vzduchu

Pro vychlazení menší místnosti nám postačí mobilní klimatizace (pokud se nespokojíme s ventilátorem). Pokud chceme klimatizovat celý byt či dům, jsou jedinou vhodnou volbou split klimatizace. Ke správnému výběru nestačí výběr úsporného typu, ale je potřeba odborný návrh potřebného chladicího výkonu, který je ovlivněn i orientací budovy, izolací budovy a typy oken. Potřebný výkon nám orientačně přiblíží následující tabulka.

Malá místnost Střední místnost Velká místnost
Plocha (m2) 10-20 20-40 40-60
Minimální výkon (kW) 2,8 4,2 5,6

Mobilní klimatizace není nutné složitě instalovat. Montáž split jednotky ale přenechme odborníkům. V klimatizaci proudí chladivo, k jehož manipulaci potřebujeme příslušnou certifikaci. Chladiva jsou také významné skleníkové plyny, takže jejich únik je velmi neekologický.

Pro výběr doporučujeme u mobilních klimatizací alespoň energetickou třídu A+ (režim chlazení), u split klimatizací alespoň A+++ pro systémy do 4 kW a A++ pro systémy nad 4 kW (také režim chlazení). Rovněž je vhodné zkontrolovat hlučnost vnitřní a venkovní jednotky. Zvláště hlučnost venkovní jednotky je důležitá, abychom splnili hygienické limity (40 dB v noci a 50 dB přes den). U bytových domů ale budeme řešit i povolení majitele.

Mobilní klimatizace je sice poměrné jednoduché koupit a začít instalovat, ale jsou poměrně neúčinné. Navíc je nemůžeme ani porovnávat s klasickými split jednotkami. Energetický štítek pro mobilní klimatizaci má jinou škálu než je u štítku pro split klimatizace. Takže A+ mobilní klimatizace je méně účinná než A+ split klimatizace.

Účinné klimatizace a ventilátory najdeme na www.uspornespotrebice.cz.

Michal Staša

Doba koronavirová má na on-line odečty vliv

Dobrá zpráva dnešních dní – doba koronavirová má na on-line odečty vliv. POZITIVNÍ! Společnost SOFTLINK předběhla dobu o téměř 10 let, když už tehdy začala nabízet a realizovat CEM BUSINESS – on-line odečty energií, vody, tepla a dalších veličin. Tehdy se na tento typ on-line systémů dívalo trochu skrz prsty, jakýsi zbytečný nadstandard. S technologickým rozvojem […]

Česko ochromil koronavirus a my se ptáme, jak to společnosti v Česku zvládají: Colliers International s. r. o.

Pro předplatitele časopisu Facility manager speciální sleva 15 %

Vážená paní, vážený pane srdečně Vás zvu k účasti na 6. ročníku celostátní konference, která se bude věnovat novinkám ve správě a provozu budov. Tentokrát se zaměříme na očekávané velké změny v revizích technických zařízení, energetickém auditu, energetiské náročnosti budov či BOZP. Prozradíme také, jaké požadavky na pracoviště musíte splnit, a jak zároveň vytvořit lepší podmínky pro zaměstnance. […]